Споживання  улюбленого  продукту  може  бути  фатальним

08.10.2019

Shutterstock 1018487401

Споживання  улюбленого  продукту  може  бути  фатальним

З року в рік в Києво-Святошинському районі реєструються випадки отруєнь, пов’язані  із  вживанням такого відомого  і багатьма улюбленого продукту, як гриби. Небезпека таких отруєнь заключається в тому, що вони нерідко закінчуються  смертю потерпілих.  Так, в 2018 році в районі зареєстровано 6 випадків отруєнь, один з яких летальний, в 2019 році вже є 2 випадки отруєнь,  один  з яких закінчився смертю 47-річної потерпілої.   Серед потерпілих  переважно особи жіночої статі (5) , чоловічої (3), віком від 24 до 72 років.   Всі вони  госпіталізовані  для надання медичної допомоги в умовах стаціонару лікувального закладу з перебігом захворювання  в стані середньої важкості та важкому.    Більшість  потерпілих  вживали гриби – сироїжки, польські, білі, піддубники, мухомори, свинухи, які збирали самостійно в лісосмугах, вздовж річки, окремі відмітили, що  збирали гриби в лісі чи купували на стихійному ринку з рук.   Спосіб  попередньої обробки, приготування, соління, маринування, смаження, чи вживання взагалі без обробки, потерпілі обирали на свій розсуд.

А ось симптоми отруєння виявились однаковими: нудота, багаторазове блювання, рідкий стілець, слабкість, біль у животі, запаморочення, порушення мови, у 2-х потерпілих отруєння закінчилось гострою печінково-нирковою недостатність та смертю.

Що необхідно знати, щоб не потрапити на лікарняне ліжко після задоволення  від збирання  та споживання  грибів?  Перш за все, збирайте в лісі тільки ті гриби, про які ви точно знаєте , що вони їстивні.

Не слід вживати  в їжу гриби, які викликають сумнів, а також переспілі, в’ялі, червиві та  зіпсовані.  Ніколи не пробуйте на смак гриби в сирому вигляді. Не вірте поширеній думці,  що отруйні гриби викликають потемніння цибулини, якщо її опустити в посуд, де варяться гриби.

Ніколи не слід збирати і їсти гриби, що біля підстави ніжки мають бульбовидне потовщення, оточене оболонкою (бліда поганка, червоний мухомор). Сироїжки необхідно брати з цілою ніжкою, щоб не випустити з уваги вищевказаних застережень.  Збираючи  в лісі  печериці,  потрібно придивлятись до кольору пластинок, які у їстивних печериць швидко рожевіють, а потім темніють.  На печериці по  зовнішньому вигляду  схожа смертельно отруйна бліда поганка, пластини якої завжди  білого кольору.  Їстивні гриби  (валуї, сироїжки, вовнянки, грузді, чорнявки та інші ), що містять молочний сік, перед відварюванням необхідно вимочити, щоб видалити гіркі, подразнюючі шлунок, речовини. При збиранні зморшків потрібно пам’ятати  правила їх приготування,  недотримання яких може викликати отруєння.  Зморшки варто спочатку прокип’ятити у воді протягом  10 хвилин, відвар обов’язково  вилити. Тільки після такої обробки зморшки можна варити, жарити.

Ніколи на можна збирати гриби, навіть їстивні, у міських парках, скверах, дворах, уздовж  автомобільних  доріг і залізниць.  Гриби накопичують отруйні речовини стають непридатними в їжу. При варінні грибів не можна користуватися чавунним, мідним, олов’яним  посудом.  Не варто змішувати гриби різних  видів. Гриби, що  потрапили до вашого кошика в лісі, дома повинні бути ще раз  ретельно переглянуті, розібрані по окремих видах. Усі сумнівні, переспілі, в’ялі  потрібно, не шкодуючи, викинути.   Нижню частину ніжки, забруднену землею, необхідно зрізати, а гриби ретельно очистити від піску і сміття, а в окремих видів (маслюки, мокрухи) необхідно зняти з капелюшка плівку покриту слизом.

Гриби піддаються  кулінарній  обробці або в день збирання, або не пізніше наступного ранку.

Дотримуйтесь  даних  порад  і споживання  смачних страв  із  грибів  не стане фатальним.

 

 

Начальник  відділу державного нагляду

за  дотриманням  санітарного законодавства

Києво-Святошинського районного управління

ГУ ДПСС в Київській області                                                  Демченко Т.П.